Home 5 Porady 5 Bezpieczne dla dzieci? Norma PN-EN 71-3

Bezpieczne dla dzieci? Norma PN-EN 71-3

paź 30, 2019 | Porady

Drewniane meble i zabawki wykonane dla dzieci powinny nie tylko spełniać nasze oczekiwania estetyczne ale przede wszystkim muszą być bezpieczne. Na bezpieczeństwo mebli wpływa ich konstrukcja ale także materiały, z których zostały wykonane.

 

W przypadku mebli drewnianych i drewnopochodnych warto upewnić się czy bejce, farby i lakiery, którymi są pokryte spełniają wymagania normy PN 71-3, dotyczącej migracji szkodliwych pierwiastków. Norma EN 71-3 dotyczy zabawek dla dzieci i określa limity oraz metodykę badań migracji niebezpiecznych  pierwiastków takich jak:  antymon, arsen, bar, kadm, chrom(III), ołów, rtęci oraz inne.  Zabawki, które spełniają tą normę są uznawane za bezpieczne dla najmłodszych. Według normy dotyczy przedmiotów przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 lat. Producentów mebli obowiązują zarówno normy związane z meblami jaki i zabawkami. W normie dotyczącej łóżeczek i kołysek dziecięcych PN-EN 1130-1:2001 w punkcie 4.1.2 (Materiały i powierzchnie) odnoszącym się do wymagań bezpieczeństwa znajduje się zapis: “Producent/importer/sprzedawca powinien gwarantować, że materiały i powierzchnie w strefie dostępu 1 spełniają wymagania normy EN 71-3.”

Podsumowując: producenci mebli dziecięcych i zabawek mają obowiązek stosowania produktów typu bejce, lakiery i oleje spełniających normę EN 71-3.

Norma EN-71 opisuje zakres bezpieczeństwa mebli i zabawek pod kątem właściwości fizycznych i mechanicznych. Czyli jak powinny być meble, zabawki wykonane aby nie stanowiły zagrożenia dla najmłodszych.

Firma Sopur proponuje szereg produktów, które posiadają certyfikat EN 71-3. Są to przede wszystkim wodorozcieńczalne Lakiery Solak Hydro Plus. Brak rozpuszczalników, wysoka jakość oraz ciekawa kolorystyka sprawiają, że są to produkty idealne do wykańczania mebli dla dzieci.
Również standardowe wyroby lakiernicze takie jak bezbarwny lakier nitrocelulozowy Solak NC 3525, czy biały lakier Solak NC Biel 303810 mogą pochwalić się  tym certyfikatem. Dla najmłodszych miłośników powierzchni olejowanych Sopur proponuje natomiast Olej Twardy do Mebli oraz Olej Nano do Podłóg.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content