Home 5 Porady 5 Drewniany domek – marzenie każdego dziecka

Drewniany domek – marzenie każdego dziecka

paź 30, 2019 | Porady

Drewniany domek to miejsce, w którym dzieci lubią spędzać czas w letnie, wakacyjne dni. Zabawa w ogrodzie rozwija kreatywność dziecka, zdolność do nawiązywania kontaktów społecznych, a co najważniejsze, jest alternatywą dla spędzania czasu przed TV lub tabletem, konsolą do gier. Przede wszystkim gwarantuje dobrą zabawę i jest prostym, oryginalnym sposobem uatrakcyjnienia zabaw dziecięcych.

Domek dla dzieci musi być bezpieczny, solidna konstrukcja i bezpieczne wykończenie. Drewno musi być zabezpieczone przed promieniowaniem UV, procesami degradacji wywołanymi przez pleśnie, grzyby itp. Należy sięgnąć po sprawdzone preparaty wysokiej jakości.

Takim produktem jest lakier wodorozcieńczalny Hydrolak firmy Sopur.

Dzięki wysokospecjalistycznym dodatkom, między innymi blokera UV, lakier tworzy powłokę odporną na biodegradację i zmienne warunki atmosferyczne, a doskonała elastyczność gwarantuje nieodwarstwiające się wykończenie.

Lakier jest bezpieczny w stosowaniu, posiada przyjemny zapach, i co ważne, jest zgodny z normą PN-EN 71 – 3 „bezpieczeństwo zabawek”.

Aplikacja lakieru jest łatwa: zaimpregnowane drewno należy odpylić i nanieść pierwszą warstwę lakieru rozcieńczonego z wodą. Lakier nanosimy pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów drewna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy (około 1 h) zalecane zmatowienie powierzchni i nałożenie drugiej warstwy. Tak pomalowane drewno będzie ozdobą ogrodu przez wiele lat.

Prostym sposobem na uatrakcyjnienie dziecięcych zabaw jest dodanie koloru.

Poradnik jak używać lakieru Hydrolak Sopur.

  • Powierzchnie drewniane przeznaczone do lakierowania powinny być czyste, pozbawione kurzu oraz tłustych i żywicznych plam. Drewno o wysokiej zawartości żywicy i tłuste należy dokładnie wymyć rozcieńczalnikiem nitro i wysuszyć.
  • Przed pobraniem produktu z pojemnika należy dokładnie wymieszać całą jego zawartość.
  • Przed aplikacją warto zrobić próbę, aby ocenić czy efekt będzie zgodny z oczekiwaniami.
  • Lakier nanosić pędzlem o miękkim włosiu lub wałkiem zawsze wzdłuż słoi drewna lub natryskiem. Wymagana jest aplikacja 2 – 3 warstw z uwzględnieniem szlifowania międzywarstwowego. Szlifowanie za pomocą papieru ściernego o granulacji 180 – 240.
  • Uwaga! przy nanoszeniu pierwszej warstwy lakier należy rozcieńczyć wodą pitną w stosunku 1 część wody do 5 części lakieru. Kolejne warstwy należy nakładać za pomocą nierozcieńczonego lakieru.
  • Uwaga! każda kolejna warstwa pogłębia kolor.
  • Lakierowanie należy wykonać w temperaturze otoczenia od 15 do 25°C. Nie należy lakierować w temperaturze poniżej 15°C. Optymalne do aplikacji lakieru wartości wilgotności względnej wynoszą 40 – 60%.
  • Polakierowane elementy suszyć w temperaturze 20°C przez 3 – 4 godziny. W celu skrócenia czasu schnięcia, można podwyższyć temperaturę do 40°C po wstępnym suszeniu w temperaturze ok. 20°C przez 15 minut.
  • Wysuszone elementy powinny być schłodzone do temperatury pokojowej i następnie poddane obróbce szlifowania (jeśli nakładana jest kolejna warstwa lakieru).

Jeśli lakierowany produkt przeznaczony jest do sprzedaży – pakowanie na czas wysyłki, itp. – to producent zaleca sezonowanie przez okres 2 dni.

Artykuł został przygotowany przez Ekspertów firmy SOPUR z Bydgoszczy, całość prac wykonał i udokumentował na fotografii pan Wojtek Redzimski.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content