Klej Mastic M-40TF – poznaj jego możliwości
Klej Mastic M-40TF spray to klej kontaktowy przeznaczony dla przemysłu drzewnego i automotive, nie zawierający toluenu.
Produkt pozwala w szybki i niezawodny sposób połączyć ze sobą takie materiały jak: drewno i materiały drewnopochodne, metal, skórę, korek, laminaty, pianki PU. Odpowiedni czas otwarty (ok 10 minut) i szybki czas schnięcia pozwalają na komfortową pracę w przypadku mniejszych elementów oraz bardzo dużych powierzchni.
Niska lepkość produktu zapewnia doskonałe parametry aplikacyjne, pozwalając na natrysk pistoletem kubełkowym, pistoletem podłączonym do pompy lub ze zbiornika ciśnieniowego. Możliwe jest także ręczne nakładanie kleju szpatułką lub pędzlem.
Ponieważ klej zawiera w swoim składzie rozpuszczalniki, przed przystąpieniem do pracy należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację, a w razie konieczności zastosować maskę ochronną z odpowiednim pochłaniaczem (filtr AB zgodny ze standardem EN 141).
Aby uzyskać zadowalające efekty klejenia łączone powierzchnie powinny być suche czyste, wolne od kurzu i tłuszczu. Odtłuścić można za pomocą: rozpuszczalnika nitro, acetonu lub mastic cleanera. Klej należy nanieść równomiernie na oba klejone elementy. Klej powinien być naniesiony równomiernie na drugiej powierzchni przeznaczonej do sklejenia.
Tak pokryte powierzchnie odstawiamy do czasu odparowania rozpuszczalnika (1-10 min w zależności od temperatury otoczenia i ilości naniesionego kleju).
Materiał jest gotowy do klejenia, jeżeli po dotknięciu palcem klej nie ciągnie nitek. Po odparowaniu rozpuszczalnika należy złożyć elementy i poddać je działaniu siły docisku. W tym celu stosujemy wałek dociskowy ręczny lub docisk walcowy mechaniczny.
W przypadku pracy z klejami kontaktowymi kluczowym dla końcowej wytrzymałości jest siła docisku, a nie jej czas trwania. Spoina osiąga ok. 70-80% końcowej wytrzymałości mechanicznej tuż po sklejaniu. Spoina osiąga 100% wytrzymałość po 24 godzinach, temperatura powinna oscylować w granicach 18 – 20 stopni Celsjusza. Jak w przypadku praktycznie wszystkich klejów, zbyt niska temperatura podczas pracy wpływa negatywnie na proces klejenia.
Odporność termiczna dobrze sklejonych elementów wynosi około 100°C.
Ważne zalecenia dla użytkowników kleju:
- dbanie o ochronę dróg oddechowych
- ochrona oczu zgodnie ze standardem EN 166
- rękawice ochronne zgodnie ze standardem EN 388
- noszenie odzieży ochronnej zgodnej ze standardami EN 465 i EN 467 oraz obuwia EN 344
- należy unikać zanieczyszczenia środowiska, resztki kleju po upływie terminu przydatności należy zgodnie z obowiązującymi przepisami zutylizować