Klej STA PUT – stosowanie bez tajemnic
Marka Sta-Put to marka z ponad 30 letnią tradycją. Klej aerozolowy znalazł uznanie w polskim przemyśle meblarskim. Stosowany jest do klejenia laminatów HPL, obrzeży PCV i ABS, tkanin, pianek, korka, pogrubiania płyt meblowych, oraz do tworzyw sztucznych.
Klej Sta-Put dostępny jest w postaci aerozolu o pojemności 600 ml oraz opakowaniach ciśnieniowych o pojemności: 13,6 l, 22 l, 110 l.
Przygotowanie klejonej powierzchni
Powierzchnia musi być należycie oczyszczona, osuszona i odkurzona. Należy pamiętać, że w przypadku laminatów i substratów, powinno się je kondycjonować przed klejeniem. Kondycjonowanie zwane jest sezonowaniem, czyli pozostawieniem sklejonych elementów w warunkach otoczenia (temperatura, wilgotność powietrza) celem wyrównania w spoinie naprężeń wewnętrznych i osiągnięcie typowej wilgotności dla sklejonego elementu. Kondycjonowanie wg zaleceń producenta powinno trwać 48 h (optymalnie 72 h) w temperaturze otoczenia +21°C.
Wilgotność względna powietrza 45-55%. Należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Aplikacja kleju w aerozolu
- Klej powinno się nanosić kierując dyszę pojemnika pod kątem 90 stopni w stosunku do klejonej powierzchni
- Powłoka kleju powinna przypominać rozplecioną pajęczynę pokrywającą powierzchnię w 80 – 100%
- Optymalna grubość warstwy 0,7 – 1,2 mm
- Optymalna ilość warstw: 1, w przypadku porowatej powierzchni może zaistnieć potrzeba zagruntowania
Najpierw klej należy nanosić na laminat w poprzek drapania, następnie płytę spryskać prostopadle do kierunku naniesienia kleju na laminat. Uwaga – unikać nadmiaru kleju.
W czasie schnięcia należy dbać o czystość otoczenia, aby nie zabrudzić klejonych powierzchni. Gotowość do wiązania następuje gdy klej nie ciągnie się i nie pozostawia śladów zabrudzenia. Czas odparowania rozpuszczalnika wynosi około 2-3 minuty w temperaturze otoczenia 21°C i 50% wilgotności względnej. Im wyższa wilgotność tym dłuższy jest czas konieczny na odparowanie rozpuszczalnika i osiągnięcie gotowości do sklejenia. Proces klejenia wykonać w czasie kilku godzin od momentu osiągnięcia gotowości przez klej.
Wydajność kleju uzależniona jest od struktury substratu i sposobu nakładania kleju.
Klejone powierzchnie powinny być doskonale dopasowane i w tym celu można użyć kołków ustalających lub listewek. Stosując tą metodę należy maksymalnie rozsunąć przekładki i zastosować jednolity nacisk zaczynając od środka do brzegów powierzchni. Nacisk konieczny jest do osiągnięcia odpowiedniego styku i wiązania, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi. Do docisku laminatu należy zastosować wałek typu „J” – używając maksymalnej siły docisku. Producent zaleca stosowanie prasy przelotowej. Po związaniu spoiny połączone elementy mogą być poddawane dalszej obróbce bezpośrednio po sprasowaniu – skrawaniu, wyrównywaniu, frezowaniu.
Pełne utwardzenie kleju następuje po upływie 24 h. Wydłużenie czasu twardnienia może nastąpić w przypadku wyższej wilgotności względnej lub niższej temperatury.
Czyszczenie nadmiaru kleju można dokonać za pomocą STA-PUT REMOVER lub rozpuszczalnika benzynowego.
Magazynowanie
Klej magazynować można w pomieszczeniach suchych, chłodnych, bez światła słonecznego. Nie stawiać bezpośrednio na posadzkach betonowych. Optymalny zakres temperaturowy od 16 do 38°C.
Przechowywać zgodnie z zasadą FIFO „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”, maksymalnie do 12 miesięcy w oryginalnym i nie otwieranym pojemniku. Chronić przed mrozem.