Home 5 Porady 5 Lakiery do drewna – jaki lakier wybrać?

Lakiery do drewna – jaki lakier wybrać?

lis 4, 2019 | Porady

Surowe drewno trzeba zabezpieczyć przed pobrudzeniem i uszkodzeniami. Najczęściej spotykaną metodą jest oczywiście lakierowanie. Ponieważ na rynku jest wiele różnego typu lakierów, warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne produkty by dokonać  najlepszego wyboru.

Lakiery do mebli mają na celu zabezpieczenie drewna przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak – uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań, szkodliwym działaniem promieniowania UV, wilgocią, zabrudzeniami np. plamy od kawy, działaniem płynów czyszczących używanych w gospodarstwie domowym. Tak można w dużym uproszeniu opisać praktyczną stronę zastosowania lakieru. Na lakier należy również spojrzeć pod kątem walorów estetycznych tzn. powierzchnia lakierowana staje się gładka, połyskująca lub matowa (w zależności od wybranego lakieru). Najczęściej kupowanym lakierem jest lakier bezbarwny. Wybierając do danego drewna lakier należy zapoznać się z jego kartą techniczną, w której znajdują się najważniejsze informacje pozwalające Tobie ocenić, czy dany lakier bezbarwny będzie nadawał się np. do pomalowania bejcowanej powierzchni. Należy pamiętać, że np. powierzchnie pokryte bejcą nitro (np. BN Sopur) nie powinno się malować bezpośrednio lakierem chemoutwardzalnym. Jeśli wybierasz lakier chemoutwardzalny to wpierw zastosuj lakier podkładowy. W przypadku Bejcy BN Sopur sięgnij po lakier nitrocelulozowy podkładowy. Ogólnie lakier bezbarwny powinien być dobrany do danej bejcy i gwarantować wysoką odporność na promieniowanie UV ( w ten sposób unikniesz problemu żółknącej powierzchni lakierniczej). Ważne jest wykonanie próby – na pobejcowany kawałek drewna nanieś lakier i oceń czy preparaty dobrze ze sobą pracują. Niepoprawne dobranie lakieru do bejcy może spowodować wystąpienie tzw. krwawienia bejcy.
Podobnie jeśli chodzi o polakierowanie surowego drewna (bez koloryzacji). Trudno jednak zabezpieczyć drewno sosnowe przed jego naturalną zmianą wybarwienia. Nawet polakierowane potrafi zżółknąć lub ściemnieć. Lakiery bezbarwne można podzielić na takie, które można aplikować w warunkach domowych za pomocą pędzla np. akrylowe i na lakiery, których nałożenie wymaga odpowiedniego sprzętu (natrysk, systemy wentylacji itp.) i pomieszczenia.

Rodzaje lakierów do drewna:

Lakiery nitrocelulozowe – to produkty na bazie nitrocelulozy, rozpuszczalników organicznych i substancji pomocniczych. Ich główną zaletą jest cena  ale także szybkość schnięcia (ok. 15 min.) i łatwość aplikacji. Tego typu produkty doskonale sprawdzą się na powierzchniach użytkowanych mniej intensywnie (fronty, korpusy szafek, itp.). Natomiast nie nadają się na blaty czy siedziska krzeseł. Nie są też polecane na jasne kolory drewna czy bejcy – żółkną. (Przykładowo lakier bezbarwny SOLAK NC 352520)

Lakiery poliuretanowe – to produkty o dużo lepszych parametrach niż lakiery nitro, są twardsze czyli bardziej odporne na zarysowania, są też bardziej odporne na różnego rodzaju chemię stosowaną w domu. Tego typu lakiery są więc polecane na podłogi, blaty i krzesła.

Są droższe niż lakiery nitrocelulozowe. Pewną niedogodnością jest również fakt, że lakiery dwuskładniowe wymagają precyzyjnego dawkowania utwardzacza do lakieru, a otrzymana mieszanka koniecznie musi być zużyta w podanym przez producenta czasie. Uwaga – lakiery poliuretanowe również potrafią dość widocznie zżółknąć. (Przykładowo lakier SOLAK PUR N BLATY).

Lakiery akrylowe (rozpuszczalnikowe)  – to produkty oparte na żywicach akrylowych i rozpuszczalnikach. Ich zaletą jest tworzenie twardych powłok, które dodatkowo są odporne na żółknięcie. Jeśli więc zależy nam na ochronie jasnych kolorów mebli, te lakiery będą najlepszym wyborem. Minusem jest cena (ale jest ona proporcjonalna do jakości). 

Lakiery wodorozcieńczalne – to lakiery na bazie wodnych dyspersji akrylowych. Nie zawierają rozpuszczalników, są więc (w odróżnieniu od wymienionych wyżej produktów) dużo bezpieczniejsze w stosowaniu. Lakiery te rozcieńczamy wodą, również wody (a nie rozcieńczalników) używamy do czyszczenia sprzętów lakierniczych. Lakiery nie mają uciążliwego zapachu i nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przeciw pożarowych. Są przyjazne środowisku naturalnemu (nie emitują Lotnych Związków Organicznych) dlatego ich zużycie systematycznie rośnie. Parametry powłok są bardzo przyzwoite, cena (z uwagi na ich coraz większą popularność) jest także bardzo konkurencyjna.  (Przykładowo SOLAK HYDRO PLUS)

Lakiery wodorozcieńczalne UV – to produkty przeznaczone do szybkich linii przemysłowych wyposażonych w lampy UV. Sposób ich utwardzania sprawia, że wykończone nimi powierzchnie zyskują wyjątkową trwałość chemiczną i mechaniczną. Nie są to tanie produkty ale na pewno warte swojej ceny. (Przykładowo SOLAK HYDRO PLUS UV).

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content