Home 5 Produkty 5 Masa szpachlowa do drewna – dobór i zastosowanie

Masa szpachlowa do drewna – dobór i zastosowanie

lis 20, 2019 | Produkty

Ubytki w drewnie powstają najczęściej na skutek uszkodzenia mechanicznego np. w trakcie użytkowania, montażu, czy też na skutek działania szkodników – np. kornika. W jaki sposób można uzupełnić brakujący fragment mebla, ramy okiennej, drewnianej futryny? Masz deski, ale szpeci je sęk lub dziura po sęku? Jak w pełni wykorzystać drewniany surowiec i uzyskać efekt jednolitej, gładkiej powierzchni? Pytanie czym i jak to naprawić nie pozostanie bez odpowiedzi.

Poprosiliśmy o pomoc Eksperta – przedstawiciela firmy DUKRA pana Grzegorza Gawlikowskiego. Nie każde drewno jest idealne – często mamy do czynienia z ubytkami, nierównościami lub większymi otworami, np. po sękach. Naprawa takich uszkodzeń jest jednak bardzo łatwa – wystarczy odpowiedni preparat i odrobina cierpliwości.

Masa szpachlowa zwana popularnie jako szpachlówka do drewna jest materiałem znanym i wykorzystywanym przez stolarzy od bardzo dawna. Pierwotnie wykonywano ją z pyłu drzewnego powstałego na skutek szlifowania drewna. Pył łączono z klejem skórno – kostnym (klej daje bardzo dobrą przyczepność i jest dość sprężysty) i taką mieszanką uzupełniano ubytki w drewnie. Do tej pory niektórzy stolarze zajmujący się renowacją starych mebli bazują na tak wykonanych masach szpachlowych (pył mieszają z klejem „perełką” lub Rakollem).

Masa szpachlowa do drewna bazująca na dyspersji akrylowej to rozwiązanie, którym mogą posługiwać się nie tylko profesjonaliści.

 • można ją łatwo nanieść na element wymagający naprawy,
 • charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia,
 • efekt kurczenia jest zminimalizowany
 • jest elastyczna
 • można ją z powodzeniem stosować na liniach UV

Co przygotować do szpachlowania – czyli wszystko pod ręką:

 • szpachlówkę metalową, plastikową lub gumową,
 • czystą ściereczkę bawełnianą,
 • papier ścierny – do ręcznego szlifowania na klocku papier ścierny o granulacji 100-200,
 • jeśli pracujesz w domu – podłóż karton, lub folię malarską pod przedmiot, który będziesz naprawiać  (unikniesz w ten sposób niepotrzebnych zabrudzeń w pomieszczeniu).

Poniżej pokażemy jak poradzić sobie z dużym otworem po sęku szpecącym deskę z drewna sosnowego.

Do naprawy użyjemy sprawdzonego środka – szpachlówki do drewna firmy DUKRA. Szpachlówka ta doskonale nadaje się do wypełniania nawet głębokich ubytków, jest łatwa w aplikacji i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych.

W pierwszej kolejności dobieramy odpowiedni kolor szpachlówki – najlepiej skorzystać w tym celu z wzornika kolorów. Jeśli nie masz pewności czy dobrany kolor będzie odpowiedni przeprowadź próbę np. od spodniej części mebla, fragmentu deski itp.

Podłoże dokładnie czyścimy i w razie potrzeby suszymy.
Pamiętaj – temperatura elementu roboczego powinna wynosić min. 5 stopni Celsjusza.

Po otwarciu opakowania szpachlówkę należy wymieszać. Korzystając ze szpachelki równomiernie nakładamy masę wypełniając ubytek.

Następnie wygładzamy powierzchnię. Jeżeli ubytek ma więcej niż 2 mm głębokości zaleca się nakładanie szpachlówki warstwami – każdą warstwę należy wysuszyć przed położeniem kolejnej.

Czas schnięcia szpachlówki zależy od wilgotności powietrza, grubości warstwy i innych czynników, przeciętnie jednak wynosi maksymalnie 2 godziny dla warstwy 2 mm.

Po wyschnięciu dokładnie szlifujemy powierzchnię. 

Ostateczny rezultat to idealnie gładka deska bez śladu jakiegokolwiek ubytku.

Deskę możemy teraz pokryć bejcą lub lakierem – szpachlówka DUKRA doskonale nadaje się pod takie powłoki.
Otwarte opakowanie szpachlówki szczelnie zamykamy, aby zapobiec jej wysychaniu. Przechowując szpachlówkę pamiętajmy, by chronić ją przed niską temperaturą (poniżej +5 stopni).


 

Czym różni się standardowa szpachlówka akrylowa od szpachlówki twardej?Szpachlówka do drewna TWARDA jest wyrobem przeznaczonym do wypełniania ubytków w drewnie na podłożach wymagających szpachlówki o dużej twardości, w szczególności deskach podłogowych i sklejkach.
Szpachlówka TWARDA najlepiej sprawdza się podczas wypełniania otworów po sękach, pęknięć i innych ubytków w drewnie twardym, takim jak np. dąb, jesion czy buk.
Szpachlówkę cechuje znaczna twardość, elastyczność oraz dobra ścieralność i krótki czas schnięcia. Dobrze przyjmuje powłoki lakiernicze oraz bejce. Po wyschnięciu szpachlówki można ją szlifować oraz szczotkować.
Dzięki odpowiednio dobranej palecie kolorów i wysokiej jakości szpachlówka TWARDA jest powszechnie stosowana przy produkcji podłóg wielowarstwowych, w przemyśle meblowym oraz w  zakładach produkujących sklejki.

Tak jak inne szpachlówki firmy DUKRA wyrób nie posiada środków szkodliwych oraz agresywnych chemicznie.

Cechy i zastosowanie:

 • do wypełniania ubytków w drewnianych deskach podłogowych i sklejkach
 • do wypełniania ubytków w drewnie twardym i materiałach drewnopochodnych
 • do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (pod pokrywy lakiernicze)
 • twarda, dobrze ścieralna, nie wykrusza się i nie wypada z zaszpachlowanych ubytków
 • nadaje się do bejcowania i lakierowania
 • stosowana na liniach UV
 • szybko wysycha – ok. 30 – 60 minut przy warstwie do 2mm
 • minimalny skurcz wskutek schnięcia
 • dostępna w odpowiednio dobranej gamie 8 kolorów

Dostępne kolory: Biała, brzoza, jasna sosna, ciemna sosna, jasny dąb, dąb, dąb ciemny, heban

Dziękujemy panu Grzegorzowi Gawlikowskiemu z firmy DUKRA za pomoc ekspercką i zdjęcia.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content