Home 5 Produkty 5 Obrzeża ABS – rosnąca popularność

Obrzeża ABS – rosnąca popularność

lis 25, 2019 | Produkty

Obrzeża ABS – dowiedz się więcej…

ABS (poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styren), kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy)
Tworzywo sztuczne, amorficzne charakteryzujące się dużą odpornością na pęknięcia i zarysowania. Wykazuje się też dużą twardością. Powszechnie używane w procesie produkcji obudów do sprzętu komputerowego, AGD, elementów mebli – w tym obrzeży.

Właśnie te ostatnie będą przedmiotem rozważań, a w dalszej części zapytam Specjalistę z firmy Polkemic o istotę tego elementu i rolę we współczesnym przemyśle stolarskim.
Patrząc na obrzeża ABS od strony ochrony środowiska należy podkreślić ich skład, który wolny jest od chloru, metali ciężkich i związków ropopochodnych. Dzięki temu jako odpady nie są klasyfikowane jako specjalne i mogą być poddawane recyklingowi.
Istotne jest to, że są odporne na działanie wysokich temperatur, uszkodzeń mechanicznych, nie ulegają przebarwieniom, nie bledną pod wpływem promieni słonecznych i są łatwe do utrzymania w czystości. Są bardzo elastyczne, co wpływa na plus pod kątem finalnego efektu wykończenia płyty, mebla itp.
Kolor, faktura obrzeża dobierana jest do płyty z której zostanie wykonany mebel. Stąd producenci obrzeży starają się nadążać za aktualnymi trendami w przemyśle płyt meblowych.

Zaprosiliśmy do rozmowy na temat obrzeży meblowych pana Rafała Izydorek, Dyrektora Handlowego firmy Polkemic sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Polkemic to firma produkującą obrzeża meblowe od ponad 20 lat.

 

Panie Rafale, proszę opowiedzieć nam pokrótce z jakiego rodzaju technologią mamy do czynienia w firmie Polkemic?

Dziękuję za zaproszenie do wywiadu rozmowa o technologii musi zacząć się od przypomnienia historii otóż od 1993 Polkemic produkuje profile z tworzyw sztucznych, swoją wiedzę w tym zakresie zdobywaliśmy bazując na własnych próbach i testach. Nasze doświadczenie procentuje do dzisiaj i oparte jest o wiedzę oraz badania które były efektywnie modyfikowane do potrzeb.
Tak więc Polkemic to przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem, oparte na polskiej kadrze pracowniczej, która wyrosła i rozwinęła się w oparciu o własne doświadczenie i odwagę.
Obecnie nasze dwie fabryki produkują obrzeża wykorzystując dwa rodzaje tworzywa ABS oraz PVC. Technologia produkcji zmieniła się od tego czasu dość znacząco. Dzisiaj w zależności od rodzaju finalnego produktu proces produkcyjny składa się z kilku etapów: wytłaczania profili lub taśmy obrzeżowej, w dalszej kolejności kalibrowania rozmiarów, potem nakładania moletu czyli struktury obrzeża, następnie drukowania – metodą rotograwiury UV, a ostatnim etapem jest primerowanie oraz konfekcjonowanie produktu. Całość procesu jest wbrew pozorom bardzo skomplikowana i wymaga doświadczenia w każdym z tych etapów. Dlatego też nakłady jakie firma ponosi na badania i rozwój są znaczące w całkowitych wydatkach przedsiębiorstwa. Jednak w wyniku prac zespołu laboratoryjno – badawczego udało się nam skomercjalizować z dużym sukcesem obrzeża ABS, PVC a także inne produkty towarzyszące całej ofercie Polkemica takie jak na przykład Obrzeża Blatowe –Worktops.
Ważną kwestią dotyczącą gotowego produktu jak również procesu produkcyjnego jest pełna odpowiedzialność ekologiczna firmy. Polkemic przyjmuje pełną odpowiedzialność za środowisko naturalne. Dwie fabryki stosują politykę produkcji przyjaznej naturze, z procesu produkcyjnego wykluczone zostały niebezpieczne substancje, a w zakładach zainstalowane są nowoczesne systemy odpowietrzania i spalania substancji szkodliwych.

Panie Rafale, a jak postrzegane są obrzeża ABS na polskim rynku meblarskim?

Obrzeża ABS są bardzo dobrze postrzegane na Polskim rynku. Ich popularność jest związana z jednej strony ze zwiększaniem się świadomości ekologicznej konsumentów a także nowymi wybarwieniami i strukturami powierzchni które właściwie najszybciej pojawiają się na obrzeżach ABS. Ważną kwestią jest również jakość ABS-u który wykorzystuje się do produkcji, w przeszłości nie zawsze był on najlepszej jakości i wielu klientów miało problem z obróbką obrzeża. Dopiero obecność na rynku obrzeży ABS Polkemica zmieniła w dość znacznym stopniu postrzeganie tego tworzywa jako równoprawnego z obrzeżami PVC. Obrzeża Polkemic ABS wykazują znaczącą tendencje wzrostową również z uwagi na możliwość oferowania tego produktu z tak zwanej „jumbo rolki” co pozwala na zamawianie nietypowych szerokości i grubości obrzeża.

Jakie kolory są najpopularniejsze na rynku polskim?

Zmiana kolorystyki na rynku była zawsze widoczna, jednak w ostatnich latach jest ona intensywniejsza i wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem ilości dekorów jakie są oferowane klientom przez czołowych producentów płyt meblowych i laminatów. W ostatnich dwóch latach na rynku pojawiają się bardzo popularne odcienie w większości związane z wariacją dębów i tak zwanych struktur industrialnych jak na przykład betony. Polkemic dostarcza dekory nie tylko dostępne w ofercie standardowej posiadamy również w swojej ofercie kolory i dekory które są produkowane pod specjalne zamówienia. Nasi graficy i drukarze są w stanie zrealizować obrzeże pod kolorystykę wymaganą przez klienta. Z całą pewnością paleta nowych dekorów będzie rozszerzana o nowe wybarwienia związane z modą i trendami rynkowymi.

Czy jest jakaś grupa mebli do których można powiedzieć, że obrzeża ABS są stworzone? (pokojowe, kuchenne, łazienkowe itp.) Czy też są może postrzegane jako uniwersalne?

Określenie precyzyjne tej grupy jest bardzo trudne ponieważ obrzeża sprzedaje się w większości na wszystkie rodzaje mebli i wszędzie tam gdzie pożądany jest efekt wizualny i jakościowy. Oczywiście część klientów w swoich zamówieniach jasno określa wymóg stosowania obrzeży ABS jednak nie jest to sprecyzowane czy dotyczy to na przykład mebli łazienkowych, pokojowych itp.

Jakie kleje powinny być używane do mocowania obrzeży ABS?

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących używania specjalnych klejów do oklejania obrzeży ABS. Są to typowe i standardowe rozwiązania stosowane w przemyśle meblowym.

Od czego uzależniona jest ilość nanoszonego kleju?

Połączenie obrzeża meblowego z klejem jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort pracy z gotowym produktem. Z naszej strony nader istotną sprawą jest odpowiedni dobór i stosowanie sprawdzonych i w 100 % pewnych rozwiązań związanych z primerem czyli warstwą która będzie reagowała i współpracowała z klejem. Jest to bardzo ważny parametr obrzeża, który musi być bezdyskusyjnie najlepszej jakości. Ilość nanoszonego kleju zależy od wielu czynników między innymi od sposobu aplikacji czy przeznaczenia obrzeża do konkretnych mebli. Polkemic sprzedaje olbrzymie ilości obrzeży i kwestia komfortu pracy jak i trwałość połączenia naszego produktu z płytą meblową jest dla nas kluczowa.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content