Odnawianie mebli – wosk korekcyjny
Dziś pod lupę weźmiemy wosk korekcyjny do mebli miękki – proste, uniwersalne rozwiązanie problemu zarysowań, pęknięć i drobnych ubytków w meblach.
Naszym ekspertem jest pan Maciej Kubic, dyrektor znanej firmy Dukra.
1. Uszkodzenia w jakich materiałach najlepiej poddają się korekcji za pomocą wosku?
Wosk korekcyjny miękki jest skutecznym wyrobem służącym do likwidowania zarysowań i drobnych ubytków na meblach wykonanych z płyt np. MDF, ale także na tych wykonanych z litego drewna. Po kilku latach meble, jak każdy inny przedmiot użytkowy, ulegają drobnym zniszczeniom i do takich napraw stosuje się m.in. woski produkowane przez naszą Firmę.
2. Czy przed aplikacją wosku powierzchnię należy uprzednio specjalnie przygotować?
Tak. Zawsze wykonując prace naprawcze na meblach trzeba powierzchnię odpowiednio przygotować. Przed nałożeniem wosku koniecznie trzeba sprawdzić czy powierzchnia, na którą aplikujemy wosk jest odtłuszczona, sucha, bez kurzu, pozbawiona np. łuszczącego się lakieru lub laminatu. Po wypełnieniu uszkodzonej powierzchni (ruchem przypominającym rysowanie kredkami), nadmiar wosku należy zetrzeć miękką szmatką i w miarę możliwości wypolerować.
3. Zakładając, że przedmiotem naprawy jest drewniana powierzchnia, którą chcemy potem pokryć lakierem lub inną powłoką – czy jest to możliwe?
Przy drobnych domowych pracach naprawczych, wosk stosuje się bez konieczności pokrycia powłokami lakierniczymi. Przeważnie wypełniane rysy są niewielkie, a ewentualne nakładanie lakieru wiązałoby się z dużymi utrudnieniami bo np. nie wiemy jakiego lakieru producent mebli użył, czy były stosowane podkłady itp. Inaczej ma się rzecz gdy wosku używa się na etapie produkcji mebli. W takim wypadku odpowiednio wykwalifikowany personel jest w stanie dobrać wosk do koloru drewna lub płyty i pokryć powierzchnię nadającą się do tego pokrywą lakierniczą. Zawsze w takich przypadkach zalecamy przeprowadzenie próbnego lakierowania w celu przetestowania absorbcji danego lakieru przez wosk.
4. W jaki sposób należy stosować wosk? Czy wymagane są dodatkowe narzędzia?
Tak jak wspomniałem wcześniej, wosk nakłada się ruchem przypominającym rysowanie kredkami, rzadziej stosuje się miękkie szpachelki z tworzyw sztucznych, którymi można nakładać wosk uważając, żeby nie uszkodzić dodatkowo naprawianej powierzchni. Nadmiar wosku trzeba następnie zetrzeć miękką szmatką. Wiem, że niektórzy użytkownicy używają specjalnych urządzeń do topienia wosków i w taki sposób aplikują podtopiony wosk do ubytków, ale w mojej ocenie nie ma takiej potrzeby – takich urządzeń używa się do wosków twardych.
Podsumowanie – wosk korekcyjny do czego służy i jak go stosować?
Zastosowanie wosku korekcyjnego:
- do drewna
- do płyt MDF
Do redukcji:
- zarysowań powierzchni drewnianych
- drobnych pęknięć drewna, płyty
- małych ubytków w powierzchni