Home 5 Uncategorized 5 Olejowanie drewna – komoda collage

Olejowanie drewna – komoda collage

lis 7, 2019 | Uncategorized

Łatwym i naturalnym sposobem zabezpieczania powierzchni drewnianych jest olejowanie. Taki sposób wykończenia powierzchni staje się coraz bardziej popularny ponieważ podkreśla piękno drewna, jego surowość i autentyczność. Meble i podłogi olejowane dają wrażenie obcowania z naturą, są  miłe w dotyku, o delikatnym połysku.

Sama aplikacja oleju i później jego renowacja jest prosta. Olej nanosi się pędzlem płaskim, ławkowcem lub wałkiem, zazwyczaj 2-3 warstwy.
Pierwszą warstwę należy pozostawić do wchłonięcia a następnie zetrzeć nadmiar oleju czystą szmatką wykonując okrężne ruchy.  Pozostawić do wyschnięcia na ok. 4h. Następnie należy lekko zmatowić drewno papierem ściernym o granulacji P-240 i odpylić. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy drugą, cienką warstwę i ponownie pozostawiamy na 15 minut. Po upływie 4h możemy przeprowadzić test kropli wody by upewnić się, że drewno wchłonęło właściwą ilość oleju. Jeśli kropla rozleje się płasko – potrzebna będzie kolejna warstwa oleju, jeśli utworzy się ładna, okrągła kropla – drewno jest już dobrze nasycone. Na koniec powierzchnię można spolerować bawełnianą szmatką (nie mechacącą się), szczotką do oleju lub maszyną polerską.
Naprawa miejscowych uszkodzeń sprowadza się natomiast do przeszlifowania zadrapania i miejscowego naniesienia oleju.  By podłoga czy meble długo cieszyły ładnym wyglądem warto wybrać olej dobrej jakości. Takimi produktami są Olej Twardy do Mebli czy Oleje NANO do Podłóg firmy Sopur.
Tworzą one twarde powłoki, bardzo odporne na zarysowania, temperaturę oraz płyny stosowane w gospodarstwie domowym. Posiadają przyjemny zapach i są przystosowane do łatwej aplikacji pędzlem lub wałkiem. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, krótkim czasem schnięcia oraz dużą wydajnością. Kolorystyka Olejów obejmuje najmodniejsze odcienie, w tym kolory białe i popiele.
Oleje doskonale nadają się do samodzielnej renowacji starych mebli gdy nie dysponujemy pistoletami natryskowymi czy sprawnością i wiedzą profesjonalnego lakiernika.


Poniżej przykład odnowienia typowej sosnowej komody przy użyciu Bejcy Pastelowej oraz Oleju Twardego do Mebli w kolorze białym.

Pierwszym krokiem będzie zeszlifowanie powłoki lakierniczej, przyda się szlifierka.

Następnie drapiemy drewno metalową szczotką, powstają rowki i zadrapania.

Na tak przygotowane drewno nakładamy bejcę (np. Bejcę Pastelową w kolorze Trufla BPA-D01) a po jej wyschnięciu nakładamy pędzlem Olej Twardy do Mebli Biel OT-001 (dwie warstwy). Nadmiar oleju usuwamy i pozostawiamy do wyschnięcia. 

Ostatni krok to wymiana gałek  i gotowe.


Do renowacji komody z sosny polecamy

Olej twardy do mebli to przede wszystkim komfort pracy. Nie zawiera szkodliwych substancji, jego receptura oparta jest na naturalnych składnikach, ma delikatny i przyjemny zapach. Olej ten można bardzo łatwo nanieść na powierzchnię mebla. Efekt? – zdjęcia same mówią. Olej wnika głęboko w strukturę drewna dzięki temu mebel zyskuje na odporności – mniej się brudzi, jest odporny na wysokie temperatury, co z pewnością będzie atutem jeśli masz do odnowienia stolik kawowy.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content