Home 5 Porady 5 Profesjonalne bejcowanie drewna

Profesjonalne bejcowanie drewna

lis 19, 2019 | Porady

Profesjonalne bejcowanie drewna nie jest trudne pod warunkiem, że będziemy pamiętać o tym by właściwie dobrać rodzaj bejcy do elementu jaki chcemy barwić.

 


Dąb, jesion a także sosna to materiał, który bardzo dobrze chłonie bejcę i pozwala na uzyskanie wybarwienia „rustykalnego” czyli takiego, które podkreśla pory czy rysunek drewna. Doskonałą bejcą, która spełni to zadanie jest Bejca do drewna Nitro firmy Sopur. Jest to produkt przystosowany do nanoszenia natryskiem a także pędzlem i wałkiem, bejcę można przecierać tamponem z miękkiej flaneli (w przypadku gdy barwimy dąb lub jesion) pogłębiając efekt rustykalny.

Z kolei buk i olcha to drewno gdzie bardzo często pożądany jest efekt wyrównania rysunku drewna. Tutaj doskonałą bejcą będzie Bejca Rozpuszczalnikowa, której krótki czas schnięcia pozwala na uzyskanie równomiernych wybarwień.Bejcę nanosimy tylko natryskiem, najlepiej suchym (pistolet do bejcowania ustawiamy tak, żeby podawał na element niewielką ilość bejcy przy w miarę dużym ciśnieniu powietrza).

W przypadku barwienia drewna na specjalną uwagę zasługuje bejcowanie dużych powierzchni, np. podłóg. Tworzenie się zakładek kolorystycznych, krwawienie bejcy do lakieru, zbyt szybkie wysychanie bejcy i co za tym idzie brak czasu na poprawki to najczęściej spotykane problemy. Odpowiednią bejcą, która zniweluje te kłopoty jest Bejca do Parkietów firmy Sopur. Długi czas schnięcia pozwala na spokojną pracę na dużej powierzchni a odpowiednia kompozycja produktu  – między innymi specjalistyczna dyspersjia wodna oraz mikronizowane pigmenty – zapobiega przenikaniu bejcy do lakieru (krwawienie) gdy ten aplikowany jest pędzlem czy wałkiem.
Doskonałą bejcą do większych powierzchni  jest także Bejca Pastelowa (o indeksach BPA-DXXX).  Bejcę należy nanosić natryskiem pneumatycznym lub hydrodynamicznym, wybarwione powierzchnie można przetrzeć tamponem z miękkiej flaneli wzdłuż słojów drewna. Produkt nadaje się zarówno do drewna iglastego jaki i liściastego.

Zobacz także

Praca sezonowa dla studenta w dziale produkcji klejów

Więcej

Płatna praktyka w dziale produkcji klejów

Więcej

Rakoll od ponad 150 lat zawsze na topie

Więcej
Skip to content