Renowacja starych mebli – Pan Artur opowiada o pracy, pasji i wyzwaniach
Dzisiejszy wywiad przeprowadziłam z właścicielem Galerii ArtKrot, panem Arturem Brzyzkiem. Jest to opowieść o pracy pełnej wyzwań, poszukiwań i niesamowitych, starych mebli z historią.
Panie Arturze, czy mógłby pan przedstawić naszym czytelnikom profil Pańskiej firmy?
Galeria ArtKrot jest projektem, który na wstępie miał prezentować zebrane przeze mnie meble oraz ich historię. Czytelnicy zainteresowani historią mebli, pytali o możliwość zakupu prezentowanych przedmiotów. Rozpocząłem sprzedaż kolekcji, gdyż zaczynało brakować mi miejsca w domu. Tak wpadłem na pomysł stworzenia sklepu internetowego, który oprócz prezentowania swojej oferty, stara się przedstawiać historię poszczególnych nabytków. Osób, czy też firm sprzedających stare meble jest bardzo dużo. Chciałem, aby mój projekt czymś się wyróżniał. Galeria Artkrot sprzedaje historie mebli, a nie same przedmioty, dlatego nabywając starocie do sklepu, zależy mi głównie na poznaniu ich historii. Znalezione meble wymagają często renowacji, dlatego jednym z profili działalności jest również renowacja antyków na zlecenie.
Jaki był początek Pańskiej przygody ze starymi meblami i innymi przedmiotami?
Pierwsze meble, które poddałem renowacji, przeznaczone były do mojego pokoju w nowo wybudowanym przez rodziców domu. Jako nastolatek podjąłem się przygotowania mebli ze strychu mojej babci. Wspierając się radami sąsiada stolarza, któremu często pomagałem, poddałem renowacji stary kredens z pomocnikiem. Efekt był niesamowity. Do dziś dnia meble te zdobią wnętrza domu moich rodziców.
Prowadzi Pan stronę internetową http://www.galeriaartkrot.pl/ , jest Pan twórcą Bloga i kanałów social media. Jak łączy Pan swoją pracą, pasję z czasochłonnymi działaniami w sieci?
Ma Pani rację, że jest to czasochłonne. Zależy mi, aby wpisy prezentowały historię mebli, jak również pokazywały, w miarę możliwości, proces renowacji. Pomysły na wpisy przychodzą w czasie pracy. Wtedy na kartkach notuje hasła, aby w wolnej chwili przelać to na ekran komputera i umieścić w sieci. Jeśli to, co się robi, sprawia przyjemność, wówczas ma się więcej energii i sił na te wszystkie działania. Meble, które do Pana trafiają wnoszą ducha minionych czasów. Gdyby meble potrafiły opowiadać… Jest Pan w posiadaniu biurka z czasów Wolnego Miasta Gdańska, pięknych kredensów, witryn czy zna Pan ich historię?
Przykładam dużą wagę do historii mebla. Nie zależy mi na ładnych okazach przywiezionych z zagranicy na handel. Swoich eksponatów szukam w poznańskich kamienicach, starych domach na terenie całej Polski. W proces wyszukiwania zaangażowanych jest wielu moich znajomych, którzy podsyłają mi różne informacje. Przed zakupem zawsze pytam o historię mebla, ciekawe zdarzenia z nim związane. Jeśli jest to coś w meblu, trafia do Galerii ArtKrot, ponieważ meble można kupić wszędzie, a w Galerii kupuje się historie.
Ma Pan wiele pięknych szaf, kredensów, stołów – pewnie sporo z nich trafiło do Pana w opłakanym stanie. Proszę powiedzieć, który z etapów renowacji jest zawsze najtrudniejszy?
Każdy etap jest ważny i trudno któryś z nich wyróżnić. Błąd na jednym z etapów powoduje, że musimy się cofnąć czasami do początku renowacji. Każdy z mebli jest inny. Staram się „wyciągnąć” z nich ukryte piękno. Efekty widać na każdym etapie. Jeśli mebel przygotowuje dla siebie, nic mnie nie ogranicza. W przypadku zlecenia renowacji, często właściciel prezentuje swoje oczekiwania, do których muszę się dostosować. Staram się służyć radą, ale często zdarza się, że oczekiwania właściciela ograniczają działania i wpływa to na efekt końcowy. Zależy mi na zadowoleniu klienta, jak i własnej satysfakcji. Mam świadomość, że dobrze wykonany mebel, będzie służył przez kolejne pokolenia.
Jak dużo czasu pochłania renowacja dużego mebla np. kredensu, biblioteczki?
Są to procesy czasochłonne, trwające nawet kilka tygodni. Czasami między etapami wymagana jest przerwa np. na usunięcie drewnojadów, co wydłuża proces. Dlatego często zdarza się, że pracuje nad kilkoma meblami jednocześnie i każdy z nich jest na innym etapie renowacji. Wielkość mebla nie zawsze wpływa na czas pracy. Duże znaczenie mają detale zdobienia, jak i stan mebla oraz stosowane techniki wykończenia.
Czy podejmuje się Pan również prac związanych z nakładaniem politury? Używa Pan szelaku?
Politura jest prawdziwym wyzwaniem i tej techniki będę się uczył do końca życia. Politura doskonale „ożywia” drewno i nadaje starym meblom blasku. Wypróbowałem wiele lakierów szukając zbliżonego efektu, jednak politura to zupełnie inna technika. Jest to proces czasochłonny, jednak wart poświęconego czasu. Politurę przygotowuje sam z płatków szelaku.
Współcześnie jest wiele preparatów do uszlachetniania drewna – jak ocenia Pan bejce firmy Sopur na tle innych dostępnych produktów na rynku?
W pracowni stosuje różnego rodzaju produkty do wybarwiania drewna: bejce wodne i spirytusowe oraz bejce Sopur. Bejce Sopur ułatwiły mi pracę i pozwoliły na osiąganie lepszych efektów przy renowacji. Są produktem o właściwościach dobrze kryjących powierzchnie, a przy tym równomiernie. W przypadku renowacji, gdy uzupełniamy ubytki, właściwości bejc Sopur pozwalają na osiągnięcie równego wybarwienia całej powierzchni. Szeroka paleta kolorów daje spore możliwości. Moim zdaniem nie należy mieć oporów przy stosowaniu nowoczesnych środków do starych mebli. Zdania w tej kwestii będą pewnie podzielone. Dla mnie celem jest ratowanie mebla tak, aby mógł służyć kolejnym pokoleniom.
Galeria ArtKrot to unikalnym targ staroci, szczególne miejsce dla miłośników antyków, starych przedmiotów i piękna. Znajdziesz tu meble oraz dekoracje do domu, przedmioty z historią i duszą. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony www.galeriaartkrot.pl lub bezpośrednio do miejsca prowadzenia projektu Galeria ArtKrot – ul. Wiosenna 38, 60-185 Skórzewo. Zapraszam do współpracy – Artur Brzyzek.